Od wczorajszego (tj. 27 stycznia br.) do dzisiejszego (tj. 27 stycznia br.) wieczora występowały pewne problemy z Bazą Danych kolekcji Buttonarium - część opisów guzików "rozjechała się" i w sposób przypadkowy pozamieniała się miejscami. Od tego momentu wszystko jest już w porządku.
Po długiej przerwie udało mi się w końcu uzupełnić dwa pola w bazie danych:Profil i Rant guzika. Niedługo dokończę też krótki artykuł na temat metodyki jaką przyjąłem do klasyfikowania guzików w tym zakresie.
Jest to już kolejny artykuł tego autora - Marka Kurzeji, tym razem autor poświęcił wiele czasu i energii aby przeanalizować guziki mundurowe Brygad Koronnych Kawalerii Narodowej. Artykuł jest wnikliwą analizą dotyczas znalezionych na terenie naszego kraju polskich guzików wojskowych z końca XVIII wieku. Opracowanie zawiera zestawienie wszystkich dotychczas znanych tego typu guzików i jest tak pomyślane, że będzie na bieżąco uzupełniane. Każdy, kto chciałby uzupełnić wspomniane zestawienie o kolejny eksponat proszony jest kontakt z administratorem strony.
Polecam lekturę bardzo ciekawego artykułu dotyczącego zagadkowych "guzików z wężem", przez lata pojawiało się wiele różnych teorii o legend na ich temat. Autor artykułu podjął się pierwszej próby identyfikacji tych rzadko spotykanych i porządanych przez kolekcjonerów guzików.
W bazie danych opisującej guziki pojawiły się dwa nowe pola: Profil guzika oraz Rant guzika. Dzięki temu, możliwe było schematyczne opisanie budowy każdego guzika. W Zaawansowanej wyszukiwarce guzików Buttonarium również pojawiły się te dwa pola i dzięki temu będzie można przeszukiwać bazę danych po parametrach charakteryzujących budowę guzika. Uzupełnienie odpowiednich parametrów dla wszystkich, znajdujących się w Buttonarium guzików zajmie trochę czasu, ale będzie to sukcesywnie uzupełniane. Po zakończeniu uzupełniania bazy danych pojawi się odpowiednia informacja.
W bazie danych opisującej guziki pojawiło się nowe pole: Gładki. Zostało to zrobione jakby w opozycji do pól opisujących występowanie wybranych elementów rysunku awersu. W Zaawansowanej wyszukiwarce guzików Buttonarium również pojawiło się to pole i od razu została uzupełniona cała baza danych. Dzięki temu już teraz możliwe jest przeszukiwanie bazy danych z wykorzystaniem tego parametru.
@Kolekcja Buttonarium stale wzbogaca się o nowe, ciekawe eksponaty co sprawia, że robi się ona coraz bardziej interesująca. Unikatowe eksponaty znacznie podnoszą wartość poznawczą strony. Pojawianie się różnych, niespotykanych dotąd, odmian znanych dotychczas guzików daje możliwość ich wnikliwego analizowania. Zdecydowana większość nowowstawianych guzików ma już zmierzoną średnicę oraz podane miejsce znalezienia, co umożliwia bardziej zaawansowane analizy. Coraz częściej z zasobów @Kolekcji Buttonarium korzystają muzea i naukowcy.
Cały czas przybywa guzików w Buttonarium, ale również cały czas przybywa dobrze opracowanych opisów dla guzików wcześniej na niej umieszczonych. W najbliższym czasie zostaną ukończone opisy guzików z ostatnich lat I Rzeczpospolitej.
Zapraszam do współpracy przy opracowywaniu opisów guzików oraz ich wytwórców.