wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8230 guzików 1552 właścicieli 766 sygnatur 684 wytwórców 259 komentarzy
pl

Guzik btrm006906

btrm006906
Dane szczegółowe
Właściciel:tuborg
Kraj:Polska
Okres historyczny:Królestwo Polskie (Polska)
Znaleziono:b.d.
Materiał awersu:mosiądz
Materiał rewersu:b.d.
Wykończenie:brak
Sygnowanie:MUNCHHEIMER?
Wytwórca:MUNCHHEIMER ?
Średnica:brak danych
Typ uszka:drut
Rant:●---
Profil:(( - dwuwarstwowy, wypukło-wklęsły

Występujące elementy

  • napisy na awersie

Przeznaczenie

  • urzędniczy
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-24 13:37
Licznik wyświetleń: 4124
Opis guzika

Polski guzik szpitalny z okresu Królestwa Polskiego
© buttonarium.eu

Awers przedstawia napis: Szpital Dzieciątka Jezus, na obrzeżu guzika brak wypukłego rantu.

Rewers sygnowany: Z. MÜNCHHEIMER I SYN № 599 w WARSZAW.

Przeznaczenie i datowanie
Guzik należał do kogoś z personelu (lekarza lub innego pracownika np. administracji) Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.

  • Za tym, że może to być guzik lekarza przemawia treść ogłoszenia zamieszczonego w Gazecie Warszawskiej Nr 39 z dnia 14 maja 1811 roku w którym czytamy: U Pieczętarza Münchheimera, dostać można różnych gatunków Guzików, tak dla Woyskowych, iako też i Officyalistów, podług ich znaczenia, Rang i stopnia iako to: (...) Doktorskie, (...), mieszka przy Arsenale pod Nrem 594 na Ulicy Bielańskiey. Ogłoszenie to dotyczy Samuela Munchheimera (1780-1844), który w 1795 roku zamieszkał w Warszawie,a w 1808 otrzymał patent przysięgłego pieczętarza na rzeźbienie pieczęci skarbowych.
  • Za tym, że może to być guzik pracownika administracji przemawia niewielka liczba lekarzy zatrudnionych w szpitalu w XIX w. w stosunku do ilości znalezionych guzików.

Ciekawostka
Historia szpitala pod wezwaniem Dzieciątka Jezus rozpoczyna się w 1732 roku, kiedy dzięki inicjatywie i zaangażowaniu francuskiego księdza i misjonarza Gabriela Piotra Baudouina (1689-1768) ze Zgromadzenia św. Wincentego á Paulo, powstał Dom Podrzutków i Porzuconych Dzieci przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W latach 1757-1758 placówka została przeniesiona na plac Warecki (obecnie pl. Powstańców Warszawy) i stała się główną instytucją opiekuńczo–leczniczą w mieście. W 1764 roku w jej obrębie działał już nie tylko Dom Podrzutków, ale również szpital dla chorych dorosłych, kalek i starców. Po ponad 100 latach funkcjonowania szpitala podjęto decyzję o budowie nowego szpitala. Kamień węgielny pod budowę szpitala w obecnej lokalizacji, czyli przy ul. Lindley'a w Warszawie, został uroczyście złożony w dniu 5 sierpnia 1897 roku. Budowa szpitala została zakończona już w 1901 roku.

Szpital istnieje do dnia dzisiejszego jako Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, przy Placu S. Starynkiewicza, w samym centrum Warszawy.

Źródła
Podobne guziki Podobne guziki na stronie Buttonarium Polska
Książka Bartoszewicz J. - Historya Szpitala Dzięciątka Jezus w Warszawie, Warszawa 1870
wiki Wikipedia.pl - Szpital Dzieciątka Jezus
link www.dzieciatkajezus.pl - Historia
link www.warszawa1939.pl - Szpital Dzieciątka Jezus

Wytwórca: MUNCHHEIMER ?
Opis tego wytwórcy jest jeszcze w trakcie opracowania. Może wiesz coś na jego temat, jeśli tak, to napisz o tym w komentarzu poniżej. Na początek wystarczą lata działalności. Nie zapomnij o podaniu źródeł swoich informacji.
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz.
Dodaj swój komentarz


pozostało znaków:   napisałeś znaków: