wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8230 guzików 1552 właścicieli 766 sygnatur 684 wytwórców 259 komentarzy
pl

Guzik btrm001004

btrm001004
Dane szczegółowe
Właściciel:rwb
Kraj:Reuss
Okres historyczny:brak danych
Znaleziono:b.d.
Materiał awersu:mosiądz
Materiał rewersu:mosiądz
Wykończenie:brak
Sygnowanie:BELLAIR
Wytwórca:BELLAIR
Średnica:29.6 mm
Typ uszka:drut
Rant:●---
Profil:(| - dwuwarstwowy, wypukło-płaski
Cena:500.00 zł

Występujące elementy

  • korona [zamknięta; otwarta; 3-pałki]
  • napisy na awersie
  • orzeł
  • tarcza

Przeznaczenie

  • urzędniczy
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-01 11:30
Licznik wyświetleń: 5455
Opis guzika

Guzik wypukły, pusty w środku. Awers przedstawia bardzo bogaty w szczegóły herb księstwa. Na tle kotary zwieńczonej u góry koroną zamkniętą widnieje herb szlachecki z trzymaczami w postaci dwóch lwów i klejnot. Tarcza herbowa podzielona w krzyż zawiera po dwa wizerunki wspiętego ukoronowanego lwa (pola 1 i 3) oraz czapli(pola 2 i 4). Pod spodem szarfa z napisem: ICH BAU AUF GOTT, co oznaczało: Polegać na Bogu. Rewers w postaci trzech okręgów. Największy - szeroki i wklęsły, pozostałe wewnątrz tamtego wąskie i wypukłe. Na tym szerokim wypukłe napisy: R. BELLAIR & CO i BERLIN rozdzielone sześcioramiennymi gwiazdkami.



Był to guzik urzędnika z niemieckiego księstewka Reuss ze stolicą w miejscowości Gera, które istniało od 9 kwietnia 1806 roku do 11 listopada 1918 roku. Księstewko to zajmowało część obecnego terytorium Turyngii w Niemczech (ok. 250 km na płd-zach od Berlina).

Wytwórca: BELLAIR
Opis tego wytwórcy jest jeszcze w trakcie opracowania. Może wiesz coś na jego temat, jeśli tak, to napisz o tym w komentarzu poniżej. Na początek wystarczą lata działalności. Nie zapomnij o podaniu źródeł swoich informacji.
Komentarze użytkowników (1)
Z.Z., 2014-03-05 00:00:00
Pochodzenie jednego z takich guzików wiąże się z majątkiem ks. von Reuss w Staniszowie na południe od Jeleniej Góry. Guzik bardzo efektowny i to wskazuje raczej na to, że był noszony przy liberii przez reprezentacyjną służbę. Różnica między liberyjnym a mundurowym może się zacierać, ale oby były tylko takie problemy. Inne majątki na terenie Polski należące kiedyś do ks. v. Reuss to m.in.  : Nowy Dwór (Neuhof) k. Kowar, Baszków k. Krotoszyna, Trzebiechów (Trebschen) k. Zielonej Góry.
1. Alfred v. Krane - Wappen und Handbuch des in Schlesien
2. Guziki herbowe, zamki i pałace część 1
Dodaj swój komentarz


pozostało znaków:   napisałeś znaków: