wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8230 guzików 1552 właścicieli 766 sygnatur 684 wytwórców 180 komentarzy
pl

Guzik btrm003489

btrm003489
Dane szczegółowe
Właściciel:kustosz
Kraj:Polska
Okres historyczny:II Rzeczpospolita (Polska)
Znaleziono:b.d.
Materiał awersu:alpaka
Materiał rewersu:g.jednorodny
Wykończenie:brak
Sygnowanie:GRABSKI
Wytwórca:GRABSKI Br. (Łódź)
Średnica:brak danych
Typ uszka:drut
Rant:●-|-
Profil:( - jednowarstwowy, wypukły

Występujące elementy

  Przeznaczenie

   brak danych
   Ostatnia aktualizacja: 2017-09-14 12:56
   Licznik wyświetleń: 2305
   Opis guzika

   Polski guzik młodzieżowej organizacji paramilitarnej: Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Na awersie umieszczono Sokoła trzymającego w szponach ciężarek gimnastyczny. Na terenach obecnej Polski towarzystwo powstało w 1867 roku (Lwów). W tym czasie wizerunek polskiego orła był zabroniony. Żeby zaspokoić potrzeby patriotyczne młodych Polaków postanowiono skorzystać z symbolu innego drapieżnego ptaka: Sokoła. Żeby zaborcy nie mieli wątpliwości i nie zakazali używania tego symbolu towarzystwo nazwano: Sokół. Organizacja z założenia miała mieć charakter paramilitarny, żeby nieco zmylić zaborców do nazwy dorzucono słowo: gimnastyczne. Rewers sygnowany: BRON. GRABSKI ŁÓDŹ.

   Wytwórca: GRABSKI Br. (Łódź)

   Bronisław Grabski (1891-1969), w 1921 roku założył zakłady przemysłowe produkujące m.in. guziki. Zakłady te mieściły się w Łodzi na ul. Zakątnej 59/61. Grabski był jednym z głównych producentów guzików dla Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej (ok. 40 mln. szt.), artykułów strzeleckich, wyszkoleniowych, sprzętu do konserwacji broni, artykułów grawerskich (odznaki), artykułów fibrowych i skórzanych, hafciarskich i pasmanteryjnych oraz wszelkiego ekwipunku mundurowego i taborowego.

   Ciekawostki
   ● W Spisie abonentów Sieci telefonicznych Państwowych i Koncesjonowanych w Polsce (z wyjątkiem m. st. Warszawy) na 1939 r.[1], na stronie 946 podano adresy i numery telefonów Bronisława Grabskiego:
   - do zakładu: ul. Pogonowskiego 59/61, tel. 1 38 53
   - mieszkania: ul. Kopernika 6, tel. 1 61 83[2].
   ● W 1936 roku zmieniono nazwę ulicy z Zakątnej na ulicę kapitana Stefana Pogonowskiego[3] - bohatera wojny polsko-radzieckiej 1920 roku. W 1945 roku, z powodów politycznych, musiano powrócić do nazwy Zakątna, ale za to w 1993 roku ponownie przywrócono nazwę kpt. Pogonowskiego[4].
   ● Oprócz sygnatur, na rewersie pojawiał się niekiedy rok produkcji (poniżej uszka), czasami był to pełny rok (np. 1934), a czasami tylko dwie ostatnie cyfry (np. 39). Powyżej uszka umieszczano kolejny numer matrycy - najczęściej w lustrzanym odbiciu.
   ● Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Miejskiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw na m. Łódź z dnia 25 października 1946 r. ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Zarządu Miejskiego w Łodzi Nr. 10, poz. V. z dnia 18 grudnia 1946 r. zakłady Bronisława Grabskiego przeszły na własność państwa[5], po jakimś czasie przemianowano je na Łódzkie Zakłady Przemysłu Guzikarsko-Galanteryjnego. Początkowo używano starych matryc rewersów, co za tym idzie na guzikach widniały jeszcze sygnatury Grabskiego, później zmieniono sygnatury na ŁZG wraz z kolejnym numerem matrycy - najczęściej w lustrzanym odbiciu (patrz: ŁZG)

   Źródła
   Książka[1]Spis abonentów Sieci telefonicznych Państwowych i Koncesjonowanych w Polsce (z wyjątkiem m. st. Warszawy) na 1939 r.
   Książka[2]Pozycja [1] - strona 946
   Książka[3]Wikipedia.pl - Stefan Pogonowski
   Książka[4]Wikipedia.pl - Polesie (dzielnica Łodzi)
   Książka[5]MONITOR POLSKI. Dziennik urzędowy RP. Warszawa, dnia 30 kwietnia 1948 r. - strona 6, pozycja 246
   Książka   Polskie guziki wojskowe w XX wieku - Katalog z wystawy, Elbląg 1988

   Przy opracowaniu opisu wykorzystano informacje od użytkowników oraz wnioski z analizy guzików w Buttonarium.
   Jeśli chciałbyś coś dodać do tego opisu, to napisz poniżej komentarz. Nie zapomnij podać źródeł tych informacji.

   Ostatnia aktualizacja: 2017-11-15 08:38
   Komentarze użytkowników (0)
   Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz.
   Dodaj swój komentarz


   pozostało znaków:   napisałeś znaków: