wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8230 guzików 1552 właścicieli 766 sygnatur 684 wytwórców 181 komentarzy
pl

Guzik btrm003925

btrm003925
Dane szczegółowe
Właściciel:ogwal
Kraj:Rosja Carska
Okres historyczny:brak danych
Znaleziono:mazowieckie
Materiał awersu:b.d.
Materiał rewersu:b.d.
Wykończenie:brak
Sygnowanie:ASSMANN
Wytwórca:ASSMANN F.W. (Lüdenscheid)
Średnica:22.5 mm
Typ uszka:b.d.
Rant:●---
Profil:(( - dwuwarstwowy, wypukło-wklęsły

Występujące elementy

  Przeznaczenie

  • szkolny
  Ostatnia aktualizacja: 2017-10-27 22:49
  Licznik wyświetleń: 2187
  Opis guzika

  Guzik średniej szkoły technicznej w Moskwie (Коммиссаровское техническое училище в Москве). Awers przedstawia logo służb technicznych, rewers sygnowany: ASSMANN I. СОРТЪ. Guzik wyprodukowany w Niemczech w latach 1897-1917.  Szkołę założono w 1865 roku i wkrótce nadano jej imię Osipa Komisarowa syna Iwana (Осип Иванович Комиссаров). Dnia 4 kwietnia 1866 roku Dymitrij Karakazow syn Władymira (Каракозов, Дмитрий Владимирович) chciał zastrzelić Cara Rosji Aleksandera II Nikołajewicza (syna Mikołaja) Romanowa (Александр II Николаевич Романов), w zastrzeleniu Cara przeszkodził mu Osip Komisarow, który potrącił rękę zamachowca. Cara bardzo interesowała narodowość zamachowca, a dokładniej chciał wiedzieć czy nie jest Polakiem. Car bardzo obawiał zemsty Polaków za krwawą rozprawę z powstaniem styczniowym i represje popowstaniowe. Na cześć dzielnego mieszczanina jego imieniem nazwano szkołę techniczną. Komisarow za uratowanie życia Cara otrzymał dziedziczny tytuł szlachecki, dożywotnią rentę w wysokości 3000 rubli, Order Św. Włodzimierza IV stopnia z (Rosja), Krzyż Komandorski Orderu Franciszka Józefa (Austro-Węgry) oraz Narodowy Order Legii Honorowej, czyli tzw. Legię Honorową – najwyższe odznaczenie nadawane przez rząd francuski.


  Szkoła w pierwotnym kształcie istniała do Rewolucji Październikowej z 1917 roku, później przekształcono ją w technikum mechaniczno-elektrotechniczne (механико-электротехнический техникум), a następnie w Instytut imienia Michaiła Łomonosowa syna Wasyla (Михайл Васйльевич Ломоносов).  Guzik znaleziono niedaleko Warszawy.

  Wytwórca: ASSMANN F.W. (Lüdenscheid)

  Firma F. W. Assmann & Söhne została założona w 1826 roku przez Friedricha Wilhelma Assmanna w miejscowości Lüdenscheid. Po jego śmierci firma była zarządzana przez syna Eugena Assmanna (????-1929). Kolejnym jej właścicielem był syn Eugena - Rudolf Assmann (????-1940).

  Ciekawostki:
  ● Jeżeli guzik posiadał na rewersie sygnaturę RZM, to znaczy, że był on przeznaczony dla funkcjonariuszy NSDAP. Skrót RZM oznacza Reichs Zeug Meisterei der NSDAP - w Rzeszy Niemieckiej była to nazwa urzędu kontroli jakości wyrobów mundurowych przeznaczonych dla NSDAP i SA.
  ● Firma produkowała guziki również na rynek rosyjski o czym świadczą napisy reklamowe typu: 1 СОРТЪ.
  ● Czasami w sygnaturze pojawiały się litery DRGM, czyli Deutsches Reichs Gebrauch Muster, czyli Wzór Użytkowy Rzeszy Niemieckiej.
  ● Czasami w sygnaturze pojawiał się napis: GES. GESCH. który jest skrótem od: GESETZLICH GESCHÜTZT, co oznacza Prawnie Chroniony

  Źródła:
  Assmann & Söhne - KATALOG
  Historia firmy ASSMANN
  Kody RZM 1
  Kody RZM 2
  Kody RZM 3
  Kody RZM 4
  Loga wytwórców
  Przy opracowaniu opisu wykorzystano informacje od użytkowników oraz wnioski z analiz guzików w Buttonarium.
  Jeśli chciałbyś coś zmienić lub dodać do tego opisu, to napisz poniżej komentarz. Nie zapomnij podać źródeł informacji.

  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-14 20:27
  Komentarze użytkowników (0)
  Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz.
  Dodaj swój komentarz


  pozostało znaków:   napisałeś znaków: