wylosuj kolejny
Newsletter
podaj email:

 
buttonarium.eu - Strona Polskich Kolekcjonerów Guzików
8230 guzików 1552 właścicieli 766 sygnatur 684 wytwórców 213 komentarzy
pl

Guzik btrm005501

btrm005501
Dane szczegółowe
Właściciel:Rybciak
Kraj:Iran
Okres historyczny:brak danych
Znaleziono:mazowieckie
Materiał awersu:mosiądz
Materiał rewersu:mosiądz
Wykończenie:brak
Sygnowanie:BSW
Wytwórca:SCHNEIDER (Wien)
Średnica:20.0 mm
Typ uszka:drut
Rant:●--|
Profil:(| - dwuwarstwowy, wypukło-płaski

Występujące elementy

  • korona [otwarta; 3-pałki]

Przeznaczenie

  • wojskowy
  • urzędniczy
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-08 09:58
Licznik wyświetleń: 3805
Opis guzika

Irański guzik wojskowy (???) lub urzędniczy (???), awers przedstawia godło Iranu, które obowiązywało od XVI wieku do roku 1979, czyli centralnie umieszczonego złotego lwa z mieczem (typu perskiego) w prawej łapie na tle wschodzącej tarczy słonecznej, powyżej widnieje, niespotykanego kształtu, korona otwarta stylizowana na kwiat tulipanu, na dole umieszczono dwa wieńce (prawy dębowy z żołędziami - męstwo, lewy laurowy - zwycięstwo), całość umieszczona na poziomo szrafowanym tle (kolor niebieski). Rewers guzika sygnowany: BSW (inicjały umieszczono na trójlistnej koniczynce) (orzełek z rozpostartymi skrzydłami oraz z regaliami w łapach: w prawej jabłko, w lewej berło) BSW (inicjały umieszczono na trójlistnej koniczynce) K. u. K. HOF LIEFERANTEN. Guzik znaleziono na południu Warszawy.Guzik wykonany na wzór brytyjskich guzików regimentowych.Guzik ten został wyprodukowany w Wiedniu przez firmę: BRUDER SCHNEIDER WIEN - BSW. Firma istniała między rokiem 1880 a 1944.Napisy: K. u. K. HOF LIEFERANTEN oznaczają Kaiserlicher und Königlicher Hoflieferant co oznacza Cesarski i Królewski dostawca, czyli swego rodzaju certyfikat jakości. Tylko wybrane firmy mogły posługiwać się tego rodzaju oznaczeniem.Więcej na temat godła Iranu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/God%C5%82o_Iranu{Rybciak+rwb}

Wytwórca: SCHNEIDER (Wien)

Bracia Schneider z Wiednia. Zakład grawerski założony ok. 1880 roku przez Roberta i Theodora Schneider, a prowadzony przez Roberta i Hansa Schneider do roku 1944.

Najczęściej stosowaną przez Braci Schneider sygnaturą jest odwrócona trójlistna koniczyna z literami BSW na listkach (Brüder Schneider Wien). Swoje wyroby sygnowali również B.S. oraz BSW.

Bracia Schneider wykonywali guziki wojskowe dla armii austro-węgierskiej, urzędnicze austro-węgierskie, urzędnicze i liberyjne w Królestwie Polskim oraz guziki wojskowe dla Wojska Polskiego w okresie I Wojny Światowej (btrm003041).

Ciekawostka
Znane są również: irański guzik wojskowy (btrm005501) oraz niemiecki guzik wojskowy typu groszek z przeznaczeniem dla Wehrmachtu (btrm002636), wykonany w 1938 roku.

Źródła
Książka Polskie guziki wojskowe w XX wieku - Katalog z wystawy, Elbląg 1988

Przy opracowaniu opisu wykorzystano informacje od użytkowników oraz wnioski z analizy guzików w Buttonarium.
Jeśli chciałbyś coś dodać do tego opisu, to napisz poniżej komentarz. Nie zapomnij podać źródeł tych informacji.

Ostatnia aktualizacja: 2017-11-17 14:49
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz.
Dodaj swój komentarz


pozostało znaków:   napisałeś znaków: